Yat Kiralama Sezonu Biterken

Vip Yat Kiralama | 2017 Yat Kiralama Sezonu | Yat Kiralama

Yat Kiralama Sezonu Biterken | Vip Yat Kiralama | 2017 yat kiralama sezonu değerlendirmesi.

Yat Kiralama Sezonu Biterken | Vip Yat Kiralama | yat kiralama, yat turizmi, gulet kiralama

Yat Kiralama Sezonu Biterken | Vip Yat Kiralama
Yat Kiralama Sezonu Biterken
16 Ekim 2017 Pazartesi

Yat Kiralama Sezonu Biterken

2017 yaz sezonu nasıl geçti anlamadık. Sezonun başlarına denk gelen Ramazan ayı nedeniyle yerli turist sayısındaki azalmanın yanı sıra, günümüz ekonomik şartlarından etkilenen Türk müşteriler yinede bu sezonun kurtarıcıları oldular denebilir. Özellikle yat kiralama sektöründeki yabancı müşteri sayısındaki azalma gözle görünür bir şekilde kayda geçti.

Aşağıdaki grafikte görülebileceği üzere 2015 – 2017 yılları arasında ülkemizi ziyaret eden yabancı turist sayısındaki düşüş 2016 yılında diğer yıllara oranla daha fazladır. 2017 yılı ise biraz toparlanmış gibi görünse de yinede 2015 yılını yakalayamamaktadır. Örneğin 2015 yılı Temmuz ayında ülkemizi ziyaret eden toplam turist sayısı 1 milyon 400 bin kişinin üzerindeyken, 2016 yılı aynı ayda sayı 925 bin kişiye gerilemiştir. 2017 Temmuz istatistiğine bakacak olursak bu sayı 1 milyon 319 bin’e çıkmıştır. Tahmin edilebileceği üzere bu veriler ülkemize gelen yat kiralama müşterilerini de kapsamaktadır ve dolaysı ile yat turizmi için de geçerlidir.

Turist sayısındaki bu düşüşün çeşitli nedenleri vardır. Bunlar kabaca ekonomi, dış ilişkiler ve terör olarak üç ana neden şeklinde genellenebilir. Dünyada zaten halihazırda var olan ve yaşanan ekonomik daralma sonucu insanların gelir düzeyleri düşmüş ve harcamaları kısıtlanmış olabilir. Öte yandan ülkemizin diğer ülkeler ile yaşamış olduğu olumsuz politik ilişkilerde bu sayının düşmesinde önemli bir etken olmuş olabilir. Diğer taraftan ise ülkemizin içresinde bulunduğu jeopolitik durum nedeniyle yaşadığı terör olayları hiç kuşkusuz turist sayısının azalmasına neden olmuştur.

Bütün bu olumsuzluklara rağmen yaz aylarına denk gelen iki bayram tatili sayesinde Türk yat kiralama müşterileri 2017 sezonuna yoğun ilgi gösterdiler.  Yerli misafirler genelde kalabalık gruplar halinde 5 ve 6 kabinli ahşap guletleri tercih ettiler. Bu tip tekneleri görmek ve incelemek için bu linki tıklayabilirsiniz. Türk misafirlerimiz bu sezon yine Yunan adalarını tercih ettiler. Bodrum’dan veya Marmaris’ten çıkış yapan Türk bayraklı yatların %70’i mutlaka Kos, Leros, Patmos, Rodos veya Simi’ye uğramış, bu adaların ekonomik kalkınmasına önemi ölçüde maddi destek sağlamışlardır. Bu guletlerin kiralama fiyatları yüksek sezonda ortalama günlük 700 Avro’dan başlayıp 2.500 Avro’ya kadar çıkmaktadır. Belirtilen ortalama fiyatlara günlük 4 saat seyir mazotu, liman çıkış ücretleri ve personel giderleri dahil olup; yiyecek-içecekler, Yunan adaları masrafları ve Kdv hariçtir.

Türk müşteriler yat kiralama tatiline her geçen yıl daha yüksek oranda ilgi göstermektedirler. Yabancı turist sayısındaki azalmaya karşıt Türk misafirler her zaman yat turizmi açısından çok önemlidirler. Ülkemizin üç tarafının denizler ile çevrili olduğunu ve Piri Reis gibi büyük denizcilerin torunu bir millet olduğumuzu düşünürsek, yat turizmi var olan konumu ile hala yurt dışındaki örneklerine kıyasla hak ettiği yerin çok altında kalmaktadır. Önümüzdeki yıllarda artmasını umduğumuz yabancı misafir sayısı ile birlikte, yat kiralama konusunda daha iyi yerlere geleceğimize dair umudumuzu korumaktayız. 


Paylaş: