Tekne Kiralama ve Kiralık Yatlar

Vip Yat Kiralama | Türkiye'de Yat Kiralama | Yat Kiralama

Tekne Kiralama ve Kiralık Yatlar | Vip Yat Kiralama | Türkiye'de Tekne Kiralama Pazarındaki Gelişmeler

Tekne Kiralama ve Kiralık Yatlar | Vip Yat Kiralama | yat kiralama, Tekne kiralama, kiralık yatlar, kiralık tekneler, gulet kiralama, kiralık guletler

Tekne Kiralama ve Kiralık Yatlar | Vip Yat Kiralama
Tekne Kiralama ve Kiralık Yatlar
10 Şubat 2016 Çarşamba

Tekne Kiralama ve Kiralık Yatlar

Tekne kiralama pazarı genişliyor:

Ege ve Akdeniz kıyılarımız Türklerin olduğu kadar diğer ülkelerden gelen yatırımcılarında gözdesi olmaya başladı. Yat kiralama sektörüne yapılan yatırımlar içerisinde yabancı yatırımcıların oranı küçümsenemeyecek kadar fazla. Günümüzde 8 ila 10 kişinin tatil yapabileceği büyüklükte bir guletin yüksek sezonda haftalık kiralama fiyatı 5.600 Euro ile 24.500 Euro arasında değişkelik gösterebiliyor.

Şu anda Türkiye de hem tekne sahibi olup teknesinde tatil yapan hem de teknesi üzerinden gelir sağlayan birçok yat sahibi var. İnsanlar kendi teknelerini yaz sezonunun belirli haftalarında kendilerine saklayarak, kalan diğer haftalarını bir yat acentesi aracılığı ile kiralık yatlar  listesine almak suretiyle ekstra gelir elde etmektedirler. Bu konuda yat sahiplerini ilgilendiren ve onlar için bir dezavantaj olabilecek bir konu ise, Türkiye de yat alım satımı için bankalar tarafından uygulanan finansman koşulları pekte uygun sayılamaz. Bu konuda atılacak yeni adımlar ve uygulanacak reformlar sayesinde, Türkiye de kişi başına düşen yat sayısının artacağı öngörülüyor.

Türkiye’nin doğal güzelliklere sahip kıyıları, motoryat kiralama  yapıp tatillerini deniz üzerinde geçiren insanların olduğu kadar, gulet kiralama  hizmeti veren yerli ve yabancı şirketlerin de gözde ticaret alanı oldu. Bir tekne sahibi olarak bu pazarın içerisinden kar elde etmek için profesyonel bir şirket kurmaya bile gerek yok. Tekne sahipleri, yatlarının boş talihleri için bir yat kiralama şirketi ile anlaşma yaparak kiralayabiliyorlar.

Dünyaca ünlü Wealth-X'de yayınlanan bir rapora göre; zengin insanların lüks gideri olarak görülen tekne yatırımı, her geçen sene daha popüler olmaktadır. Gelir seviyesi yüksek olan insanların birçoğu tekne sahibi olarak, diğer bir kısmında yat kiralayarak tatillerini geçirmeyi tercih ediyorlar.  Global olarak tekne kiralama taleplerinin artması, yat imalatı sektöründe daha büyük siparişleri de beraberinde getirdi. Geçen sene itibarı ile dünyadaki yat üreticilerinin üretim aşamasında olan 24 metre üzerindeki projelerinin sayısı 740 olarak kaydedilmiştir. Bunların yaklaşık 70 adedi iste Türkiye deki yat üreticileri tarafından karşılanmaktadır. Bu yatlardan en büyüğü ve en göze çarpanı toplam 141 metre uzunluğundaki DSV Yatçılık tarafından üretilen Dream Symphony isimli devasa yelkenli yattır. Bu yelkenlinin imalatı bittiğinde dünyadaki en büyük ahşap yelkenli yat unvanına sahip olacak.

Türk müşteriler sektörün yeni gözdesi:

Günümüzde tekne sahipleri yatlarının kullanmadıkları dönemlerini kiraya vermeye başladıklarından dolayı daha büyük ve geniş teknelere olan talepte artmaktadır. Türkiye’de yat imalatı sektöründe ortalama sipariş boyutu 30-35 metre iken, bu ortalamanın birkaç sene sonra 65 metrelere kadar çıkabileceği düşünülmektedir. Halihazırda şu anda imal edilen yatların sahiplerinin birçoğu zaten yabancı. Bunun nedenlerini ise yat kiralama sektörünün çok hızlı büyümesine bağlayanlar var. Ayrıca ülkemizde tekne kiralama yaparak tatillerini bu şekilde geçirenlerin sayısında artmaktadır. Türk yat kiralama şirketleri ellerindeki tekneleri genelde yabancı müşteri gruplarına kiralamayı tercih etmektedirler. Artan rekabetin sonucunda mavi yolculuk tatilin çokta pahalı olmadığını fark eden Türk müşterilerin sayıları da artmaktadır. Hatta istatistiklere göre gulet kiralayan Türk müşterilerin sayısı nerdeyse yabancı müşterilerle aynı seviyededir. Ayrıca ülkemizde yelkencilik eğitimlerinin artması sonucu, müşterilerin bu alanda tatil yapma istekleri de artmaktadır.

Tekne bir yatırım aracı mıdır?

Ülkemizde uzun yıllardır tekne sahibi olmak, zengin olmak anlamına gelmektedir ve tekne bir lüks olarak kabul edilmektedir. Sahip olunan yat doğru şartlar ve koşular içinde değerlendirilebilirse çok karlı bir yatırım aracına dönüşebilir. Tekne sahipleri yatlarının kullanmadıkları dönemlerini bir acente aracılığı ile işleterek, marina ve bakım masrafları gibi masraflarından kurtularak ayrıca ek kazanç ta sağlayabilirler. Bu şekilde düşünülecek olursa ortalama bir yelkenli tekne yatırımını 9-10 yıl içinde amorti edebilir. Uygun finansman koşullarının sağlanamamasından dolayı bu konuda yatırım yapan çok az insan bulunmakta.

Tekene kiralama

Personelsiz yelkenli tekne kiralama yapabilmeniz için öncelikle amatör yat kaptanlığı belgesine sahip olmanız gerekmektedir.  Eğer bu belgeye sahip değilseniz, teknenizi personel ve kaptanlı olarak kiralayabilirsiniz. Guletler genlikle personelli olarak kiralanmaktadır. Aralık ayı başlayan ve Nisan ayı sonlarına kadar devam eden erken rezervasyon indirimleri ve fırsatlarından yararlanarak, çok uygun fiyatlara tekne kiralayabilir ve tatilinizi masmavi koylarda geçirebilirsiniz.


Paylaş: