Türkiye’de mavi yolculuk sektörünün hacmi 350 milyon Euroya yaklaştı

Vip Yat Kiralama | Türkiye’de mavi yolculuk sektörünün hacmi 350 milyon Euroya yaklaştı | Yat Kiralama

Türkiye’de mavi yolculuk sektörünün hacmi 350 milyon Euroya yaklaştı | Vip Yat Kiralama | Pandemi sürecinde tatil planlarının hepsinin yeniden şekillenmesiyle birlikte yerli ve yabancı misafirler için yat kiralama ve mavi yolculuk güvenli tatil konsepti ön plana çıktı.

Türkiye’de mavi yolculuk sektörünün hacmi 350 milyon Euroya yaklaştı | Vip Yat Kiralama | mavi yolculuk, yat kiralama

Türkiye’de mavi yolculuk sektörünün hacmi 350 milyon Euroya yaklaştı | Vip Yat Kiralama
Türkiye’de mavi yolculuk sektörünün hacmi 350 milyon Euroya yaklaştı
9 Ekim 2020 Cuma

Türkiye’de mavi yolculuk sektörünün hacmi 350 milyon Euroya yaklaştı

Pandemi sürecinde tatil planlarının hepsinin yeniden şekillenmesiyle birlikte yerli ve yabancı misafirler için güvenli tatil konsepti ön plana çıktı.

Korona virüs etkileri hala sürerken ülkemizi seçen turistlerin tatil planlamalarında değişiklikler yaşandı. Bu durum güvenli tatil anlayışını ve dolayısıyla yat kiralama tatilini öne çıkarmış oldu. Basın ve gazetelerde zaman zaman çıkan mavi yolculuk güvenli tatil reklamları sayesinde, yerli turistlerde bu konsepti oldukça ilgi gösterdi. Türkiye’de yat kiralama alanında uzun yıllardır hizmet veren Ada Yatçılık genel müdürü İnanç Arıbal, “ Pandeminin en yoğun günlerinde bile alternatif tatil konsepti arayan kişilerin izole tatil olarak tanımladıkları yat kiralama tatiline olan ilgisi oldukça arttı. Yerli turistler arasında büyük bir bölüm bu sene ilk kez mavi yolculuk deneyimi yaşadılar. Türkiye’de mavi yolculuk sektörünün hacmi 300 milyon Avroyu çoktan aştı. Deniz tatili ile alakalı toplam gelirin ise 1 milyar avroyu bulduğunu tahmin ediyoruz” dedi.

Yat İşletme belgesine sahip teknelerin %60’ını kapsıyor

Arıbal, “ Türkiye’nin üç tarafının denizlerle çevrili olması ve koylarımızın jeolojik yapısı sayesinde yat kiralama konusunda son derece avantajlı sayılırız. Türkiye’de deniz turizminin toplam turizm gelirlerine oranı %20 civarlarında. Bu durumun ele alınıp daha doğru yatırımlarla pazarın artması taraftarıyız. Bu süreç içerisinde, her şeye rağmen, sektör büyüme hızı umut verici. Ağırladığımız misafir sayısına bakıldığında, oldukça yüksek bir oranı yerli turist olmasına rağmen, bu durum önümüzdeki yıllar için umut verici. Biz Ada Yatçılık olarak 2020 yılı sezonunu geçen sezona oranla %55 büyüme ile kapatmayı ön görüyoruz. Ekim ayı gelmiş olmasına rağmen koylarda hala teknelerimiz tur yapıyor. Pazarda bakanlık yat işletme belgesine sahip ortalama 2.000 adet Türk veya yabancı bandralı ticari tekne mevcut. Mevcut sistemimizde biz şirket olarak bu teknelerin %55 i ile çalışıyoruz. 2021 yılı öngörümüz tekne sayısının 2.500 civarlarında olacağıdır” diye iletti.

“Deniz üzerinde seyir yapabilen her türlü vasıtanın pazarlamasını yapmayı düşünüyoruz”

Yat kiralama sektörü ile ilgili yorum yapan Arıbal, “Bu pazarda genellikle tüm tekneler dağınık ve standartlar çok değişken. Bizim yapmaya çalıştığımız şey, tüm tekneleri bir platformda toplayıp belli standartlara kavuşturmak. Eğer bunu başarabilirsek kaliteli yabancı turist potansiyelini arttırma konusunda da büyük bir yol kat etmiş olacağız. Yabancı turist belli standartlar arar. İleriki dönemlerde amacımız, deniz üzerinde seyir yapabilecek herhangi bir vasıta dahi olsa onu müşterilere pazarlayabilmek olacaktır. Buradan kazanacağımız deneyimle kiralanabilir ürün sayısını arttırıp müşterilere farklı deneyimler yaşatmayı planlıyoruz” diye iletti.


Paylaş: