Marmaris’te 1,5 milyon Euro değerindeki kiralık yat çalındı

Vip Yat Kiralama | Ghost 3 isimli Yelkenli Yat Marmaris'te Çalındı | Yat Kiralama

Marmaris’te 1,5 milyon Euro değerindeki kiralık yat çalındı | Vip Yat Kiralama | Ünlü yat kiralama merkezi Marmaris’te, satış fiyatı 1,5 milyon Euro olan lüks yat, filmlere konu olacak şekilde ortadan kayboldu.

Marmaris’te 1,5 milyon Euro değerindeki kiralık yat çalındı | Vip Yat Kiralama | ghost 3 teknesi, ghost 3 yatı, marmaris yat çalındı, marmaris teken çalındı

Marmaris’te 1,5 milyon Euro değerindeki kiralık yat çalındı | Vip Yat Kiralama
Marmaris’te 1,5 milyon Euro değerindeki kiralık yat çalındı
11 Ağustos 2019 Pazar

Marmaris’te 1,5 milyon Euro değerindeki kiralık yat çalındı

Marmaris’te 1,5 milyon Euro değerindeki kiralık yat çalındı

Ünlü yat kiralama merkezi Marmaris’te, satış fiyatı 1,5 milyon Euro olan lüks yat, filmlere konu olacak şekilde ortadan kayboldu.

Rusya’dan gelen ve evli olduklarını söyleyen bir çift yanlarında kaptanlarıyla beraber, başvurdukları yat kiralama firmasının en pahalı teknesini haftalık 12.000 Euro’ya kiraladıktan sonra Marmaris’ten ayrıldılar. Hemen ardından hırsızlık çetesinin başka üyelerinin tekneyi kaçırmada yardımcı oldukları tahmin ediliyor. Dünyada sayılı sayıda üretilen 2018 yapımı Jeanneau 64 model 21 metre boyundaki “Ghost 3” isimli kiralık yelkenli yat üzerinde bulunan takip sistemi Rus korsanlar tarafından sökülüp başka bir yata takıldığı öğrenildi. Kaçırılan teknenin açık denizde yük gemisine alınıp kıta ötesi bir yere götürüldüğü tahmin ediliyor.

Marmaris merkezli bir yat kiralama firmasının sahibi olduğu ‘Ghost 3’ isimli 21 metre boyundaki yelkenli tekne, 13 Temmuz’da Rus uyruklu karı koca olduklarını söyleyen çift aracılığı ile haftalık olarak toplam 12 bin Euro bedel karşılığı kiralandı. Soygun örgütünün mensupları tekneyi o günün akşamüstü saatlerinde devir alıp Marmaris’te bağlı bulunduğu marinadan yola çıkarak yakın koyları gezmek üzere teknenin bağlı bulunduğu limandan uzaklaştılar. Yatın takip sisteminden belirli aralıklarla alınan bilgilere göre, teknenin bir haftaya yakın bir süre Marmaris yakınlarındaki koylarda olduğu tespit edilirken teknenin çalındığı, yatın kiralama süresi sonunda firmaya teslim edilmemesi sonucu anlaşıldı.

ÇETE PLANINI MÜKEMMEL UYGULAMIŞ

Teknenin geri gelmemesinin ardından şirket yetkilileri Marmaris Sahil Güvenlik Komutanlığı’na ihbarda bulunarak durumu izah etmişler. Sahil Güvenlik birimlerinin yaptıkları araştırmalarda ve güvenlik kameraları yardımıyla edinilen bilgiler sonucu çetenin bu hırsızlığı nasıl yaptığına dair ipuçları ortaya çıkmış oldu.

Şirket yetkililerinin ifadelerine göre tekneyi kiralayan iki kaptan ve Rus çift, aynı gece Marmaris koylarında demirleyen tekneyi sonradan gelen üç kişiye bırakıp, yattan ayrıldılar. Hırsızlık çetesi mensubu bu 3 kişi teknedeki takip sistemini tekneden çıkararak, yat kiralama şirketinin olaydan şüphelenmesini engellemek için sistemi diğer bir yata monte ettikleri, o yatın ise devamlı Marmaris civarındaki koylarda gezindiği anlaşıldı. Satış fiyatı 1,5 milyon Euro olan tekne ise bu anlarda çete mensupları aracılığı ile kimsenin bilmediği bir yere transfer edildi. Çalınan teknenin yerinin tespit edilebilmesi için tüm çalışmalar yapılırken, uluslararası bir kaçırma olma olasılığı karşısında durum Interpol yetkilileriyle de paylaşıldı.

‘TEKNE KITA DEĞİŞTİRMİŞ OLABİLİR’

Piyasada yalnızca 67 adet var olan tekneyi kaçıran ve programlarını eksiksiz işleme koyan çete mensuplarının bulunabilmesi için hiçbir ipucunun şirketin elinde var olmadığı öğrenildi. Rus çiftin şirketten yatı normal prosedürlere uygun bir şekilde kiraladıkları ve teknenin bir anda kaybolduğu ortaya koyuldu. Şirketin tekneyi takip sistemi üzerinden düzenli olarak konumunu kontrol ettiği, fakat durumdan hiç şüphelenmedikleri belirlendi. Daha sonradan anlaşıldı ki, tüm bunlar çete üyelerinin planladıkları birer oyunmuş ve teknedeki takip sistemini o gece söküp başka bir tekneye takmışlar. Sistemin sonradan monte edildiği teknede Marmaris koylarında gezinip durmuş. En son gün ise takip sistemini denize atıp bu teknede oralardan ayrılmış. Teknenin dünyada sayılı tekneler arasında olması yatın bulunma ihtimalini kolaylaştıracak bir unsur olsa da şirket yetkilileri teknenin uluslararası sularda bir yük gemisi aracılığı ile kıta değiştirme ihtimali üzerinde duruyorlar.


Paylaş: