Kafeler, oteller, lokantalar, restoranlar ne zaman açılacak?

Vip Yat Kiralama | Kafeler, oteller, lokantalar, restoranlar ne zaman açılacak? 2020 Restoranların, kafelerin ve otellerin açılış tarihi belli oldu! | Yat Kiralama

Kafeler, oteller, lokantalar, restoranlar ne zaman açılacak? | Vip Yat Kiralama | Kafeler, oteller, lokantalar, restoranlar ne zaman açılacak? 2020 Restoranların, kafelerin ve otellerin açılış tarihi belli oldu!

Kafeler, oteller, lokantalar, restoranlar ne zaman açılacak? | Vip Yat Kiralama | Kafeler, oteller, lokantalar, restoranlar ne zaman açılacak?

Kafeler, oteller, lokantalar, restoranlar ne zaman açılacak? | Vip Yat Kiralama
Kafeler, oteller, lokantalar, restoranlar ne zaman açılacak?
26 Mayıs 2020 Salı

Kafeler, oteller, lokantalar, restoranlar ne zaman açılacak?

Sabah gazetesinde yayınlanan bir habere göre oteller ve restoranların açılış tarihi netleşti. Bu durum buna paralel olarak Bodrum ve Göcek gibi güney illerindeki yat kiralama ile ilgili haber bekleyen birçok insan için merak konusu. Buna paralel olarak İstanbul boğazda faaliyete geçmeyi bekleyen günlük gezi tekneleri ve restoran ve düğün organizasyon tekneleri de var. İşte haberin detayları:

Kafeler, oteller, lokantalar, restoranlar ne zaman açılacak? 2020 Restoranların, kafelerin ve otellerin açılış tarihi belli oldu!

Koronavirüs salgınının kontrol altına alınarak yavaşlaması ile beraber normalleşme başlarken beraber kafeler, oteller ve restoranlar ne zaman açılacak, sorusunun yanıtı da merak konusu oldu. Bilindiği gibi, kafeler, restoranlar, lokantalar ve otellerin faaliyetleri koronavirüs önlemleri kapsamında geçici bir süreliğine durdurulmuştu. Normalleşme takvimi netlik kazanırken otellerin, restoranların, kafelerin ve lokantaların açılma tarihi de belli oldu. Peki, 2020 lokantalar, restoranlar, kafeler ve oteller ne zaman açılacak? İşte, son dakika gelişmeleri...

Koronavirüs vaka ve ölüm sayısı her geçen gün ile beraber düşüş gösterirken sosyal hayatta normalleşme süreci de geçtiğimiz haftalar başladı. Bu noktada, lokantalar, oteller, kafeler ve restoranlar ne zaman açılacak sorusunun yanıtı da merak konusu oldu. Bilindiği gibi, koronavirüsü salgını yüzünden restoranlar, kafeler, lokantalar ve otellerin faaliyetleri bir ayı aşkın süredir durdurulmuş durumda. İçişleri Bakanlığı tarafından restoranların masa servisi hizmeti yasaklanmış; sadece gel al ve paket servis yapmalarına izin verilmişti.

KAFELER, RESTORANLAR, LOKANTALAR VE OTELLER NE ZAMAN AÇILACAK?

Küresel salgın Kovid-19'un Türkiye'de görülmesinin ardından kapanan otel ve restoranlar yeni sezon için açılışa hazırlanıyor. Yeni normale geçiş için her sektöre özel hijyen standartlarını belirlemek için çalışan hükümet, yeme-içme ve konaklama sektörü için de özel bir genelge hazırladı. Peki, restoranlar, oteller, lokantalar ve kafeler ne zaman açılacak?

İşte, restoranların, kafeler, lokantalar ve otellerin açılma tarihi;

RESTORAN VE OTELLER NE ZAMAN AÇILACAK?

Küresel salgın Kovid-19'un Türkiye'de görülmesinin ardından kapanan otel ve restoranlar açılışa hazırlanıyor. Yeni normale geçiş için her sektöre özel hijyen standartlarını belirlemek için çalışan hükümet, yeme-içme ve konaklama sektörü için de özel bir genelge hazırladı. Önümüzdeki hafta açıklanması beklenen hijyen genelgesini sağlayan otel ve restoranlar 27 Mayıs'ta kapılarını açabilecek. Böylece 21 Mart'ta İçişleri Bakanlığı tarafından masa servis hizmeti yasaklanan ve sadece paket servis yapmasına izin verilen 100 bine yakın restoran yeniden müşteri alabilecek.

SERTİFİKA DA ALACAKLAR

Kültür ve Turizm Bakanlığı da hijyen çalışmalarını belgelendirebilmek, bu belgeyi uluslararası arenada sunmak amacıyla Sağlıklı Turizm Sertifikasyon Programı'nı hazırladı. Yemeiçme sektörüne de verilecek sertifikayı alan işletmeler bakanlığın sitesinden de duyurulacak. Sertifikasyona göre restoranlar şu kriterleri uygulayacak: "Masalar arası en az 1.5 metre, sandalyeler arasında ise 60 cm mesafe bırakılacak. Yemek masaları ve mobilyaları, masa üstü ekipmanlar her müşterinin ardından alkol bazlı ürünler ile temizlenecek. Masa üzerinde tek kullanımlık tuzluk, biberlik, peçetelik yer alacak. Mutfaklar temizlik protokolüne sahip olacak düzenli kayıt altına alınacak. Gıda girdi kabul, hazırlık, işleme ve servis-sunum proses basamaklarına istinaden uygulanması gereken gıda güvenliği gereklilikleri tanımlanacak. Her gün numuneler alınacak ve incelenecek. Personele koruyucu kıyafet verilecek ve her gün ateşi ölçülecek."

KAFELER NE ZAMAN AÇILACAK?

Merak edilenlerin büyük bölümü Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın hazırladığı pandemide 4 aşamalı normalleşme planında da yer alıyor. Birinci aşama 11 Mayıs'ta başlıyor. İkinci aşama 27 Mayıs-31 Ağustos, üçüncü aşama 1 Eylül-31 Aralık, dördüncü aşama ise aşının bulunmasının beklendiği 1 Ocak ve sonrası olarak planlandı. O aşamalar arasında kafelerin ne zaman açılacağı da belirtildi.

Ramazan ayından sonra uygulanan kısıtlamalarda kademe kademe rahatlama olacak. Kafe ve lokantaların normalleşme sürecinin ikinci yarısı olan haziran ayı ortasında açılması planlanıyor. Restoranlarda maske ve mesafe kuralı zorunlu olacak, sandalye sayısı azaltılacak.

Kaynak: https://www.sabah.com.tr/gundem/2020/05/26/restoranlarin-kafelerin-ve-otellerin-acilma-tarihi-belli-oldu-kafeler-oteller-lokantalar-ve-restoranlar-ne-zaman-acilacak?paging=1


Paylaş: